Mi az EBKM mutató és miért előnyös az állampapír?

EBKM mutató

A pénzügyi termékek kiválasztásakor, legyen szó betétekről vagy megtakarításokról, az egyik legfontosabb tényező, amit figyelembe kell venned, az EBKM mutató. Az Egységes Betéti Kamatláb Mutató segít eligazodni a különféle pénzügyi ajánlatok között és lehetőséget ad, hogy összehasonlítva a bankok által kínált kamatokat, megfelelő döntést hozz.

Ha pedig befektetés, akkor nem feledkezhetsz meg az állampapírokról sem. Ezek évek óta népszerű megtakarítási és befektetési eszköznek számítanak, persze nem véletlenül. Bár az alapkamat csökkenése hatással van az hozamokra, még mindig számos előnyt kínálnak. Cikkünkben ezek a témák kerülnek most fókuszba.

Mi az az EBKM mutató?

Az EBKM mutató a bankok által kínált betéti termékek hozamának egységesített mutatója, ami lehetővé teszi a pénzügyi ajánlatok egyszerű összehasonlítását. Lényegében megmutatja, hogy egy adott betét ténylegesen mekkora éves hozamot termel, figyelembe véve a kamatozás módját és a kapcsolódó költségeket is.

Betéti termékeknél alkalmazzák és a célja, hogy a megtakarításokkal elérhető hozamot egységes módon vizsgálja. Ez azt jelenti, hogyha különböző banki ajánlatokat hasonlítasz össze, az EBKM mutató segít megérteni, melyik ajánlatot kínálják jobb megtérüléssel.

Hogyan számolják ki az EBKM-et?

Az EBKM mutató kiszámítása során, a bankok figyelembe veszik az olyan tényezőket, mint a betét éves kamata. Ez az alapja a számításnak, mivel a kamatok adják a hozamot. Fontos tényező ugyanakkor, hogy milyen gyakran írják jóvá. Minél gyakrabban történik kamatfizetés, annál magasabb lesz az EBKM, mivel az időarányos kamatozás növeli a hozamot. A kiszámításakor a bankok még figyelembe veszik a kapcsolódó költségeket, amilyenek lehetnek a számlavezetési díjak, ha ezek csökkentik a megtakarítás tényleges kezelését.

Az EBKM mutató tehát pontosabb képet ad arról, hogy valóban mekkora hozamot érhetsz el egy adott betéti termékkel, mivel az éves kamatláb önmagában nem mindig tükrözi a tényleges nyereséget.

Mit nem mutat meg az EBKM?

Bár az EBKM mutató hasznos eszköz a pénzügyi termékek összehasonlításában, de vannak bizonyos korlátai is. Amire mindig figyelj, hogy minél nagyobb az értéke, annál jobban jársz vele. Az EBKM ugyan megadja a várható éves hozamot, de néhány lényeges tényezőről nem ad információt.

Nem veszi figyelembe az inflációt, ami befolyásolhatja a megtakarítás valódi értékét. A befektetési kockázatra sem tér ki és még a kamatadót sem tartalmazza. Érdemes tehát alaposan átgondolnod a hosszú távú célokat és nem kizárólag az EBKM alapján döntened. Az állampapír ilyen szempontból kiváló opció, de ott is érdemes alaposan körülnézned a kínálat esetében. A BiztosDöntés.hu részletes leírása segíteni fog ebben.

Az alapkamat csökkenése és hatása az állampapírok hozamaira

Az alapkamat kulcsfontosságú szereplője a pénzügyi piacoknak, hiszen jelentős befolyással bír a hitelkamatokra, megtakarítási hozamokra és az állampapírok kamatozására is. Az alapkamat csökkenése kedvező lehet a felvevőknek, de a megtakarítani vágyóknak kevesebb hozamot biztosít, különösen az állampapírok esetében.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2023-tól kezdődően, több lépcsőben csökkentette az alapkamatot és a tendencia 2024-ben is folytatódik. Ez a változás közvetlenül érinti az állampapírok hozamait, mivel azok gyakran az alapkamathoz igazodnak. Minél kisebb ez, annál kevesebb hozamra számíthatsz.

Ennek ellenére, ezek a kötvények továbbra is stabil befektetési eszközt jelentenek, különösen amikor hosszú távú és biztonságos megtakarítást keresel.

Milyen állampapír típusok vannak?

A kínálat nagyon széles, az igen hosszú lejárati idővel az egészen rövidig. Ugyanígy az árak is változóak és már néhány 1000 Ft-ért is vásárolhatóak ilyen termékek. A következő típusokat kaphatod meg: Fix Magyar Állampapír (FixMÁP), Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP), Nyomdai Magyar Állampapír Plusz (nyomdai MÁP Plusz), Babakötvény (BABA), Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP), Kincstári Takarékjegy (nyomdai) (KTJ), Euró Magyar Állampapír (EMÁP), Magyar Államkötvény (MAK), Diszkont Kincstárjegy (DKJ).

Miért biztonságos befektetés az állampapír?

Ezek egyik legnagyobb előnye, hogy mögöttük az állam garanciája áll, ami azt jelenti, hogy biztos lehetsz abban, miszerint a lejáratkor megkapod a befektetett tőkét és az ahhoz kapcsolódó kamatokat is. Ez a fajta biztonság különösen vonzó lehet, amikor a tőkepiacok ingadoznak vagy a részvénypiac bizonytalan.

Állampapírok vs. részvények

Míg a részvények értéke ingadozhat és befektetőként jelentős veszteséget is elszenvedhetsz, az állampapíroknál ilyen kockázat nem áll fenn. Ez különösen fontos, ha nem szeretnél kockázatot vállalni és inkább a biztos megtérülést részesíted előnyben. Az sem mellékes, hogy tranzakció- és adómentes, rugalmas befektetésű és bármikor visszaváltható az állampapír. A részvényekről mindez nem mondható el.

Lekötött betét, mint alternatíva

Ahogy az alapkamat csökken és ezzel együtt az állampapírok hozamai is mérséklődnek, felmerülhet a kérdés, hogy milyen más lehetőségek állnak rendelkezésre. Az egyik ilyen a lekötött betét. Bár ezek hosszú ideig nem versenyezhettek az állampapírok magasabb hozamaival, de most, hogy azok csökkennek, ismét vonzóbbá válhatnak. A fix kamatozás kiszámíthatóságot ad, valamint a kamatkörnyezet változása is besegíthet ebbe.

Fontold meg alapos, hogy pontosan melyik mellett döntesz!