Nagyon aranyosak a mini kutyafajták
A kisebb lakásokban élők is gyakran döntenek úgy, hogy egy kis házőrzőt szereznek be, aki a ragaszkodásával, végtelen szeretetével bearanyozza a napjaikat. Nagyon jó választást jelenthet a cuki mini kutyafajták egyike, akit könnyen magunkkal tudunk vinni bárhová. Például a pudli az egyik legokosabb fajta kutyus. De imádnivaló, barátságos fajta a normál, törpe és nyúlász méretben elérhető tacskó is.
Ezek a hűséges ebek már nagyon sok ember szívébe belopták magukat. Igazán kisméretű még a máltai selyemkutya, ez az aranyos fehér kis hólabda, akit nagyon könnyű idomítani. Bár barátságos fajta, nem igazán bírja a gyermekeket, ezért a csöppségek mellé inkább játékosabb típust tanácsos keresni a mini kutyafajták osztályából.
Következetességet igényel a tacskó nevelése
Gyakori példa, hogy a leendő gazdik tacskó mellett döntenek és nagy szeretettel, örömmel viszik haza. Jó választás, hiszen a tacskó nevelése szinte alig igényel speciális lépéseket. Annyi a fontos, hogy az alapvető fogásokat mindig következetesen alkalmazzuk. Sokan önfejűnek, szófogadatlannak tartják ezt a fajtát, viszont tudni kell, hogy a felsorolt jellemzőket szinte minden esetben a képzés hiánya okozza.
Lényeges, hogy olyan kölyköt válasszunk, amelyik kifogástalan vérvonallal rendelkezik, mert csak így érhető el a sikeres idomítása. Ezért érdemes elismert tenyésztőtől vásárolni. Szerezzünk be minden szükséges felszerelést a kutyus érkezése előtt, hogy a tacskó nevelése semmivel ne legyen akadályozva!
Kedves feladat a kölyök tacskó nevelése
Célszerű a kutyus érkezése után néhány napig otthon maradni vele, mert így sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat. Így a kölyök tacskó nevelése is könnyebb lesz majd. Ha már az elején lefektetjük a szabályokat, amiket be is tartatunk, az eb villámgyorsan megtanulja, hogy mit szabad és mit nem.
Ajánlott hangsúlyt fektetni a területek meghatározására és a rágásra. Hogyha az első napokban nem tanítjuk meg a tacskónak, hogy hová mehet és hová nem a lakásban, akkor a későbbiekben már nehéz lesz ezt elmagyarázni neki. A rágást illetően az a legjobb, ha mindig van előtte valami, amin élezheti a fogait. Így a kölyök tacskó nevelése eredményes és sikeres lehet.
Közös program a futás kutyával
A mindennapokban igazi hű társunk lehet a kutyánk, mert bármerre megyünk, ő kitartóan követ minket. Azonban felmerülhet a kérdés, miszerint a futás kutyával mennyire jó ötlet? Remek program lehet ez abban az esetben, ha a kutyusnak és a gazdinak egyaránt örömet okoz. Néhány szempontot figyelembe kell vennünk, ha nem akarjuk, hogy kellemetlen élmény legyen a sportolás, súlyosabb esetben sérüléssel végződjön a reggeli, esti program.
A legfontosabb meghatározni, hogy a kis kedvencünk testfelépítése és habitusa alkalmas-e a komolyabb megerőltetésre. Aki azt tervezi, hogy a futás kutyával a mindennapjai részét képezi, tanácsos már úgy kölyköt választania, hogy ezt az igényét szem előtt tartsa.
Vajon a futás kutyával mikortól ajánlott?
Nem szabad egyik percről a másikra hosszú távon terhelni a négylábút, mert neki is idő kell, amíg hozzászokik a kihívásokhoz. Továbbá, arra a kérdésre, hogy a futás kutyával mikortól lehetséges, az a válasz adható, hogy már kölyökkorban el kell kezdeni a szabályos sétára való szoktatását és csak később növelhetünk a tempón.
Sportolni csak tökéletesen egészséges kutyussal szabad, ha bármiféle, akármilyen kicsi probléma is felmerül, akkor érdemes elhalasztani a mozgást. Ugyanakkor aranyszabály, hogy a futás kutyával mikortól a hőmérséklet fagypont alá esik, illetve 25 C-fok fölé emelkedik, nem tanácsos. Még a 25 C-fok alatti hőmérséklet esetén is vigyázni kell a folyadékpótlásra, többször megitatni az ebet.
Nem egyszerű a kiskutya szobatisztaságra nevelése
Egy kiskutyának nem könnyű új környezetbe beilleszkednie, ösztönösen végzi el a dolgát ott, ahol az inger éri. Ezért nemcsak türelmet, hanem következetességet és rendszerességet is igényel a kiskutya szobatisztaságra nevelése. Sok időt vesz igénybe az új szokások kialakítása még abban az esetben is, ha ehhez minden feltételt biztosítunk számára.
Ez mégis zökkenőmentesen megoldható néhány alapvető módszer megismerésével. Fontos, hogy a gazdi azonnal felismerje a kis állat jelzéseit. Rendszeresen ki kell vinni a kutyust, főleg étkezés vagy ébredés után. Hasznos lehet a kiskutya szobatisztaságra nevelése során a kutyaalom vagy pelenka használata is, mert a szükséges oltások előtt nem tanácsos kint sétáltatni.